reklama

Čo sa deje v južnej Amerike?

Vojna má v južnej Amerike svoju bohatú tradíciu. Boje medzi pôvodným obyvateľstvom, návšteva španielskych conquistadorov, boj za nezávislosť proti Španielom resp. Bolívarská revolúcia, vznik „národných“ štátov či reakcia juhoameričanov na Monroe-ovu doktrínu... Tentoraz to vyzerá na ekvádorsko-kolumbijský vojnový konflikt (s možnou participáciou Venezuely).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Ekvádorský prezident Correa na oficiálnej návšteve Brazílie vyhlásil, že pokiaľ by počas víkendového bombového útoku kolumbijskej armády bol býval zomrel čo len jediný Ekvádorec, už by bola vojna. Podľa Correu si kolumbijský prezident Uribe želá vojnu a jeho ruky sú zmočené krvou. Nepochopiteľným faktom však zostáva, prečo si kolumbijská armáda načasovala útok na členov povstaleckej organizácie F.A.R.C. nateraz, keďže už dlhší čas sa ekvádorský a venezuelský predstavitelia snažia vyjednať prepustenie Ingrid Betancourtovej zo zajatia kolumbijských geríl. Samotné Francúzsko privítalo vlastnú iniciatívu prezidenta Chaveza, ktorý sa dobrovoľne pustil do vyjednávania s kolumbijskými povstalcami a o jeho šikovnosti svedčí prepustenie niekoľkých rukojemníkov.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Correa sa po návšteve Brazílie chystá do Caracasu a ľahko sa dovtípime, čo bude hlavným bodom ich stretnutia. Ekvádor a Venezuela premiestnili niekoľko jednotiek svojich armád na kolumbijske prihraničné územie. Kolumbijska armáda je však lepšie vyzbrojená. Na jej modernizácií sa totiž priamo podieľajú U.S.A. prostredníctvom tzv. „Plánu Kolumbia“. Tento projekt, odštartovaný v roku 2000 je zameraný zamedzenie pestovania drog v krajine a boj proti pašeráctvu. Plán Kolumbia doteraz stál amerických daňových poplatníkov vyše 5 mld.$ a jeho viditeľným výsledkom je likvidácia 13 príslušníkov „Kolumbijskej armádnej revolučnej sily“ spolu s Raúlom Reyesom, ktorý bol predovšetkým hovorcom tejto organizácie a hlavný partner Chaveza pri postupnom oslobodzovaní rukojemníkov F.A.R.C.-u. Chavez nazval kolumbijského prezidenta Uribeho mafiánom a celú operáciu označil za zbabelý čin. Najostrejšie však kritizoval zabitie Reyesa. Na jeho miesto sa zrejme dostane mladší a radikálnejší „terorista“.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prezident „kolísky demokracie“ v telefonickom rozhovore ubezpečil kolumbijskeho prezidenta Uribeho o svojej podpore a vyhlásil, že U.S.A. pôjdu proti akémukoľvek aktu agresie, ktorý by mohol región destabilizovať. Zároveň nezabudol poukázať na údajné „provokačné aktivity“ Venezuely.  

Prezident Uribe požiadal Organizáciu amerických štátov, aby vyšetrila údajný prevod 300 mil. $ pre F.A.R.C. od venezuelskej vlády – dar na nákup zbraní. Plán Kolumbia je tiež darom U.S.A. na vyzbrojenie a modernizáciu kolumbijskej armády. Oceliari a producenti zbraní budú poctení.  

S teroristami sa nevyjednáva. To vieme od tých najväčších a demokraticky najpokrokovejších predstaviteľov slobodného sveta. Vyzerá to vždy tak, akoby sa banda unudených ľavicových (či fundamentalistických) intelektuálov spontánne zradikalizovala, aby si niečo dokázala. Hlavným dôvodom boja marxistov z F.A.R.C. je nakladanie s nerastným bohatstvom krajiny a jeho privatizácia. Táto organizácia vznikla v roku 1964, čiže nazývať ju teroristickou je mierne pritiahnuté za vlasy. Každopádne 44 ročný konflikt medzi vládou a organizáciou s jasne stanoveným cieľom a zapálenými členmi nemožno urovnať inak, než dohodou.

Adam Kamenský

Adam Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bol som naivný. Myslel som, že dobro nad zlom víťazí a má pravdu. Zlom nastal v rozlíšení dobra a zla. Vypočul som teda "zlo" (angl. evil) a vedel som, že "dobro" nemá pravdu. Tak som začal veriť "zlu". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu